Izolacja ta została opracowana przez inżynierów Kingspan poprzez optymalizację procesu produkcyjnego oraz nanotechnologię, składa się z wielu drobnych pechęrzyków z gazem, a jej właściwości izolacyjne są znacznie lepsze od
izolacyjności powietrza.
Na zdjęciach widać, że komórki THERMALsafe
są zamknięte, mają strukturę plastra miodu.
Gaz, który jest w pęcherzyku, posiada niższą przewodność cieplną niż powietrze (współczynnik λ dla suchego powietrza wynosi ok. 0,025 W/mK, tymczasem dla THERMALsafe to zaledwie 0,020 W/mK). Tym sposobem powietrze nie dostaje się do wewnątrz pęcherzyków z gazem, a gaz z pęcherzyków nie ucieka na zewnątrz. Te maleńkie pęcherzyki są bardzo ściśle ze sobą powiązane i mają zamkniętą strukturę komórkową.
Ponadto, w THERMALsafe wielkość tych pęcherzyków jest bardzo mała, dzięki tym nanometrycznym rozmiarom, THERMALsafe posiada unikalne właściwości termoizolacyjne – λ = 0,020 W/mK (wg norm europejskich). Bardzo ważne jest, że powyższa wartość izolacyjności utrzymywana jest na podobnym poziomie przez cały czas eksploatacji płyt warstwowych Kingspan THERMALsafe, który wynosi nawet 40 lat! Kingspan natomiast udziela gwarancji na niezmienność współczynnika przewodności cieplnej na okres 25 lat.